2012. augusztus 7., kedd

Beijing-Erlian


Beijing-Erlian

Már a szálláson vagyok, sokak már láttak néhány képet, amit méltóztatott feltölteni az illegális közösségi oldal a népköztársaság internethálózata segítségével (amúgy csak most esik le, mekkora hülyeség lenne, amikor ennyien vannak…?). A történet lényege az, hogy szobánként 98 jüanért szállunk meg a kínai.mongol határvárosban, Erlianban. Holnap megyünk a reggel 10 órás busszal a mongol oldalra, Dzamín Údba (a mongol helységeket kiejtés szerint írom le).

Előző este még Csomag Shirley-vel találkoztunk ( a kínai-mongol horcsin kontakt-nő), akivel egy kínai pizza hut-ban ittunk gyümölcslevet. Vagy 2 órát beszélgettek Matyival, mi meg igyekeztünk nem bealudni, miközben agyunkkal a mongol mondatokat ültettük át magyarra. Nem engedte kifizetni a számlát, így aztán bárhogy erősködtünk, ő hívott meg minket.. Sok érdekességet tudtunk meg a Kínában élőmongol kisebbség, a horcsinok életéről. Leginkább földet művelnek, és általában hajdinát (azaz tatárkát) termesztenek.

Ijesztő, hogy mennyi mindent elfelejt az ember, ha nem írja le. Már egészen összekuszálódtak a fejemben a kínai emlékek (remélem hasonló módon a szerelmi bánat is eltűnik mihamarább). Meg akartuk mászni a nagy falat, de az otthoni mandzsu tanár (Olivér) kicsit félreinformált minket, illetve kifelejtett bizonyos információt a Dórinak írt üzenetből, pl.: hogy a 68-as busz, ami odavisz, az nem indul onnan, ahová visszahozza az embereket, hanem ki kell menni Peking szélére, mert onnan indul. Csakhogy mi ezt nem tudtuk, így bolyongtunk össze-vissza, kicsit megedződtünk testben, lélekben és végül Matyi elkérte az egyik kínai boltban a pasas mobilját, amivel föl tudta hívni a Csomag Shirleyt (akinek a neve maradjon még mindig titokban) 2 jüanért. Én meg vettem egy fagyit, hogy ne legyen gáz a szitu.  Végül vissza kellett menni egy megállót a 13-as metróval (!), és onnan egy rózsaszín külvárosi szakaszon végig menni (olyan, mint nálunk a hév és kb. fél óra a menetidő) egészen egy 870-es buszig. Ami méltóztatott nem jönni (Kínában nem egyértelmű, hogy a másik irányba menő busz hol áll meg), így aztán a napon ültünk, melegedtünk, mire lassan előjött a busz. Onnan még sok-sok idő (bealudtam) és végül az istenverte 68-as busz, amivel végigmentünk. Kb. délre a nagy falnál voltunk. Pekingben nagyon párás az idő és nagyon meleg van. Aki volt Nepálban az képzelje el, hogy még plusz 10° fokkal van melegebb és arányaival büdösebb.

Következett a nagy fal. Bár a világ 8 csodájának egyike, mégsem tekintem pl. egy Kheopsz-piramisnak. A Han-korban kezdték el építeni és a Ming-dinasztia idején fejezték be. Már a kezdetben sem jelentett különösebb védelmet, és csak később állt össze a tulajdonképpeni „Nagy Fal”. Maguk a kínaiak nem nevezték így, hanem nyugati mintára adták ezt a nevet neki. Feladatának tehát soha nem felelt meg, viszont úgy tűnik, a kínaiak a jövőbe láttak: nagyszerű turistalátványosság lett belőle később.

Mi egy olyan szakaszt másztunk meg, amely nem a legmagasabb, de nagyon szép kilátás nyílik a hegyekre és a többi szakaszra. És persze ember is kevesebb van…

A kalap- és pólóárusok már messziről ordibáltak: luká luká, csipa, luki és egyéb „sinobrit” szavakat használva (kb.: have a look at it?, cheaper, etc.). A legviccesebb mégis az, amikor kínaiul válaszolunk, hogy köszi, de nem kérünk. A hőségtől való védelem miatt Matyival feltekertük a pólónkat a fejünkre, így félmeztelenül ijesztgettük szegény kínaiakat. Maradandó látványban lehetett részük, mert néhányan még le is akartak fényképezkedni velünk.

Miután kimásztuk magunkból az erőt a 35 fokon, kerestünk egy buszt, ami visszavisz minket a Sárkánymocsárba (Longze)., ahonnét metróval mentünk be a központba.

Utána shopping, kajálás és csicsika.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése